Jesteś w: Strona główna > Instytut Architektury Krajobrazu > Archiwum 2015 r. |
Notatki z podróży prof. Marka Lorenca - cz. 2. San Juan-La Rioja
Prowincje San Juan i granicząca z nią La Rioja, rozciągające się u podnóża Andów, to bardzo rozległe obszary pustynne. Na terenie prowincji San Juan odwiedziliśmy Park Narodowy Ischigualasto, bardziej znany jako Dolina Księżycowa (Valle de la Luna). Jest to płaskowyż zbudowany z piaskowców górnego triasu, które bywają białe lub w zależności od mineralnych domieszek przybierają barwę zielonkawą, niebieskawą, żółtą albo ciemnoczerwoną (Fot. 2-1).
Nieckowata konfiguracja terenu zupełnie pozbawionego roślinności sprawia istnie księżycowe wrażenie. Wypiętrzone na skutek procesów tektonicznych oraz wystawione na erozyjne działanie temperatury i wiatru, z czasem niektóre bloki skalne przyjęły fantazyjne formy, o nazwach odpowiednich do kształtu, jaki przypominają, np. „Sfinks”, „Grzyb”, „Okręt Podwodny” (Fot. 2-2), itp.
W sąsiadującej prowincji La Rioja znajduje się podobnej rangi Park Narodowy Talampaya, którego główną atrakcją jest głęboki kanion wyżłobiony niegdyś w czerwonych piaskowcach przez olbrzymią rzekę. O skali panujących tu praw natury świadczą monumentalne, pionowe ściany, wysokości nawet 150 m (Fot. 2-3).
W załomach najwyższych części skalnych ścian wprawne oko dostrzec może gniazda kondorów. Te wielkie i najbardziej dla Andów charakterystyczne ptaki szybują wysoko na niebie, patrolując kanion i wypatrując pożywienia. U podnóży ścian kanionu lokalnie zalegają blokowiska, które ze względu na suchy klimat wyglądają bardzo współcześnie. Bliższa obserwacja większych monolitów pozwala zauważyć bardzo wyraźne rysunki i symbole, niewątpliwie wykonane ludzką ręką. Specjalistyczne badania wykazały, że petroglify te pochodzą sprzed 10 000 lat p.n.e., gdy blokowisko już istniało, a rzeki od dawna nie było (Fot. 2-4).
Zarówno Park Narodowy Ischigualasto jak też Park Narodowy Talampaya zostały w 2000 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fakt ten umożliwił stworzenie w obu miejscach odpowiedniej bazy turystycznej, co na środku pustyni, z dala od jakichkolwiek miast byłoby bez odpowiednich dotacji niemożliwe. Warto nadmienić, że woda, która jest tutaj zużywana w dużych ilościach (restauracja, łazienki, itp.), codziennie dostarczana jest z odległości kilkudziesięciu kilometrów olbrzymimi cysternami.
Wystawa poplenerowa GŁUBCZYCE 2015
W listopadzie w holu budynku CND przy pl. Grunwaldzkim pracownicy , studenci i goście naszego uniwersytetu mieli okazję oglądać poplenerową wystawę z malarskich spotkań w Głubczycach.
W czerwcu 2015 roku odbył się Międzynarodowy Plener Malarski w Głubczycach. Uczestnicy pleneru tworzyli w zabytkowym mieście w województwie opolskim, położonym przy granicy z Czechami. Malarze profesjonalni z różnych miast i krajów wraz ze studentami Architektury Krajobrazu UP szukali inspiracji nie tylko w opasanym niegdyś średniowiecznymi murami polskim mieście, ale i w czeskim Krnovsku. Studenci z Wrocławia wraz z innymi prowadzili również warsztaty plastyczne z technik graficznych i rysunkowych w sali ratusza dla uzdolnionej młodzieży szkolnej.
Współorganizatorką pleneru i opiekunem naukowym grupy wrocławskiej była dr sztuki Anna Borcz z Instytutu Architektury Krajobrazu. Uzdolnione plastycznie studentki mogły nie tylko spróbować różnych technik malarskich, ale również poznać architekturę i pejzaż podgórskich miejscowości. Na płótnach i kartonach pojawiły się m. in. : rzeźby zwierząt zdobiące oryginalna fontannę z początku XX wieku w parku miejskim, gotycka katedra, ratusz, pejzaż, postacie ludzi i kwiaty. Plonem tych artystycznych spotkań była ciesząca się powodzeniem wystawa poplenerowa w Galerii Ratuszowej w Głubczycach, trwająca od lipca do września 2015 roku.
Powstało wiele interesujących prac o różnorodnej tematyce w technice: olejnej na płótnie, temper na papierze, kolażu, akwareli oraz rysunków. Tylko część z nich prezentuje niniejsza wystawa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Wszystkie prace po wystawie przeznaczone są do sprzedaży.
Na wystawie prezentowane są prace następujących osób:
Zajęcia terenowe z przedmiotu „Kamień w krajobrazie” w Strzegomiu
Studenci IV roku kierunku architektura krajobrazu, studiów stacjonarnych, w ramach realizacji zajęć z przedmiotu „Kamień w krajobrazie”, w dniu 12 pazdziernika 2015 r. uczestniczyli w zajęciach terenowych w Strzegomiu. Studenci mieli okazję zapoznać się z pracą zakładu kamieniarskiego firmy Granex oraz zobaczyć 2 kamieniołomy: czynny kamieniołom granitu firmy Granit Strzegom S.A. oraz nieczynny kamieniołom bazaltu fundacji Bazalt.
Organizatorem zajęć z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu była dr inż. Anna Podolska, ponadto opiekę podczas wyjazdu sprawowała również mgr inż. Jowita Pyszczek. Na miejscu w ciekawy sposób swoją wiedzą podzielili się pracownicy firmy Granex, Granit Strzegom S.A. oraz przedstawiciele Fundacji Bazalt.
Zajęcia nieprzerwanie odbywają się od kilku lat i są ciekawym urozmaiceniem oraz rozszerzeniem wiedzy praktycznej w ramach przedmiotu.
Notatki z podróży prof. Marka Lorenca - cz. 1. Mendoza
Pierwszy raz w życiu odwiedziłem Argentynę na przełomie lat 1986/1987 i jako stypendysta Instytutu Miguel Lillo w Tucumán, spędziłem tam dokładnie 6 miesięcy. Ponad ćwierć wieku później postanowiłem wybrać się do tego ciekawego kraju ponownie – tym razem prywatnie, w towarzystwie mojej żony.
Po długim locie, naszą przygodę rozpoczęliśmy w Córdobie, trzecim pod względem wielkości mieście Argentyny, które stanowiło też punkt wypadowy dla wszystkich dalszych wycieczek po tym ogromnym kraju. Celem naszej 4-tygodniowej podróży stały się trzy rejony: (1) środkowo-zachodni, obejmujący prowincje Córdoba, Mendoza, San Juan i La Rioja, (2) północno-zachodni z prowincjami Tucumán, Salta i Jujuy oraz (3) północno-wschodni, ograniczony tylko do prowincji Misiones. Przemierzyliśmy zatem trzy strefy klimatyczne: górską, pustynną i subtropikalną, podziwiając w nich tak różne krajobrazy, jak chłodne, bezkresne Andy, gorące i suche pustynie oraz parną i nieprzeniknioną dżunglę.
Andy są potężnym łańcuchem górskim, który na skutek podsuwania się pod kontynent południowoamerykański pacyficznej Płyty Nazca, ulega ciągłemu wypiętrzaniu. Konsekwencją tego procesu są wulkanizm, trzęsienia Ziemi i występowanie gorących źródeł. Dzięki takiej właśnie tektonice większość łańcuchów górskich posiada względnie łagodne zbocza wschodnie, a bardzo strome zachodnie, co sprawia wrażenie „nagle wyrastających” z płaskiej pustyni. Niebo nad Andami, jeśli nie jest całkowicie bezchmurne, bardzo często zarówno pod względem koloru jak też bogactwa chmur różnego rodzaju, kształtu i wysokości tworzenia się, przedstawia niezwykle malowniczy obraz (Fot. 1-1).
Efekty wspomnianych zjawisk geotermalnych udało nam się spotkać i podziwiać m.in. na wysokości 2719 m n.p.m., przy niezwykle malowniczym, wznoszącym się nad rzeką Cuevas „Moście Inki”, gdzie zmineralizowana woda wytrąciła trawertynowe nawary. Wysokość tego „mostu” wynosi 40 m, długość 50 m, a grubość łuku aż 15 m. Tuż przy nim zachowały się pozostałości XIX-wiecznych łaźni (Fot. 1-2). Z tego miejsca, do Aconcagua (6959 m n.p.m.), najwyższego szczytu Andów, a zarazem obu Ameryk, odległość w linii prostej wynosi zaledwie 20 km (Fot. 1-3).
Miasto Mendoza, stolica prowincji, położone jest u podnóża Andów w gorącym, suchym, pustynnym terenie, lecz mimo to słynie z doskonałych winnic i produkcji światowej sławy win. Ciekawostką w tak niekorzystnych warunkach jest także ilość zieleni na skwerach i w pakach oraz olbrzymie drzewa, rosnące wzdłuż wszystkich ulic, połączone z sobą gałęziami tak, że tworzą gęste, zacieniające „zadaszenia”, skuteczną osłonę przed żarem, lejącym się z nieba przez większość dni w roku. Zaskakująca jest też liczba i wielkość rozmaitych zbiorników wodnych istniejących na terenie miasta (Fot. 1-4).
Nagroda dla Pana Jacka Kuśmierskiego, studenta V roku architektury krajobrazu
Jacek Kuśmierski, student V roku architektury krajobrazu, zdobył III nagrodę w konkursie referatowym za prezentację "Rola dawnych parków dworskich i pałacowych w kompozycji przestrzennej Wrocławia". Praca powstała pod opieką naukową dr Elżbiety Szopińskiej. Konkurs odbywał się w ramach studenckiej sesji XXII Konferencji Naukowej w Zakresie Sztuki Ogrodowej i Dendrologii Historycznej na Politechnice Krakowskiej.
Prezentacja stanowiła podsumowanie badań dotyczących roli dawnych parków dworskich i pałacowych w kompozycji przestrzennej Wrocławia. Kształtowane od stuleci, zmieniały swoją powierzchnię, formę zagospodarowania, charakter oraz funkcję. Wśród 44 miejskich parków Wrocławia, 12 obiektów należy do tej kategorii m.in. park Brochowski, Kleciński, Leśnicki, Stabłowicki, Strachowicki, Sołtysowicki, oraz fragment niezwykle popularnego Parku Szczytnickiego. Wartość publicznych terenów zieleni, szczególnie parków, znacznie wzrosła w obliczu dynamicznego rozwoju przestrzennego miasta, w którym nie przewidziano miejsca na nowe założenia. Współczesna zieleń miejska stała się jedynie elementem towarzyszącym i uzupełniającym przestrzeń pomiędzy budynkami. Założone w XIX w. i na przełomie XIX/XX w. parki dworskie stanowiły ważny element porządkujący kompozycję przestrzenną całych zespołów architektonicznych lub urbanistycznych. Szczegółowy zakres opracowania obejmuje przegląd wybranych historycznych parków Wrocławia pod kątem ich znaczenia w kompozycji przestrzennej miasta, wniesionych w przestrzeń walorów krajobrazowych oraz aktualnych funkcji.
Więcej informacji w języku polskim i angielskim znajdzie się wkrótce w materiałach pokonferencyjnych wydanych przez Politechnikę Krakowską.
III miejsce w kategorii “Albumy krajoznawcze” na targach Tour Salon 2015
Z przyjemnością informujemy, że leksykon „Parki Krajobrazowe w Polsce” wydany w lipcu 2015 r. przez Wydawnictwo Dragon z siedzibą w Bielsko-Białej, którego współautorem jest prof. UPWr dr hab. inż. Robert Kalbarczyk z Instytutu Architektury Krajobrazu, zajął III miejsce w kategorii albumy krajoznawcze na XXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.
Organizatorem Przeglądu były Międzynarodowe Targi Poznańskie, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, pod honorowymi patronatami: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.
Do konkursu zgłoszono aż 175 publikacji 84 Wydawców z całej Polski. Publikacja „Parki Krajobrazowe w Polsce” została nagrodzona za: “kompleksowe ujęcie podjętej tematyki w skali krajowej przy wysokiej wartości fotograficznej i krajoznawczej zdjęć, dobre ujęcie w aspekcie kartograficznym i dobre opisy poszczególnych obiektów o znamionach prawidłowej pojemności informacji krajoznawczo-turystycznej.” Dyplomy i statuetka zostały wręczone 16 października 2015 r. podczas „Tour Salon – Targi Regionów i Produktów Turystycznych” w Poznaniu.
Odwołane warsztaty projektowe „Przestrzeń Wspólna – Granice”
Z powodów niezależnych od organizatorów warsztaty projektowe „Przestrzeń wspólna-Granice” zostały odwołane, za co serdecznie przepraszamy. Organizatorzy.
Warsztaty projektowe „Przestrzeń Wspólna – Granice”. Wrocław 16.10 i Branice 21 – 25.10.2015
Zapraszamy na trzecią edycję interdyscyplinarnych warsztatów projektowych. W tym roku odbywają się pod hasłem „Przestrzeń Wspólna – Granice” i odbędą się w Branicach, woj. opolskie. Warsztaty jak co roku skierowane są do studentów kierunków architektury, architektury krajobrazu, rzeźby oraz mediacji. Organizatorami są trzy Wrocławskie Uczelnie oraz goszcząca nas Gmina Branice.
Celem warsztatów jest zorganizowanie platformy projektowej umożliwiającej współpracę studentów uczelni związanych z projektowaniem w przestrzeni publicznej. Efekty pracy twórczej będą prezentowane w Branicach, jak również wydany zostanie katalog powarsztatowy.
Termin nadsyłania zgłoszeń do 15-stego października.
Zapisy: przestrzenwspolna2014@gmail.com
Szczegóły:
https://www.facebook.com/warsztatyprzestrzenwspolna/
lub
http://przestrzenwspolna.wix.com/2014
O nas w mediach – Architektura zieleni we wnętrzach
W artykule o kierunkach studiów, które mogą zmienić przyszłość,
znalazły się też informacje o naszej nowej specjalności. Po szczegóły odsyłamy do strony internetowej
Portalu Komunalnego oraz do wakacyjnego wydania „Zieleni miejskiej” nr 07-08/2015. Poniżej zamieszczamy link do wywiadu,
jakiego udzielił redakcji czasopisma kierownik specjalności, dr hab. inż. Robert Kalbarczyk, prof. UPWr.
http://portalkomunalny.pl/kierunki-studiow-które-mogą-zmienic-przyszlosc-322589/
Ogólnopolskie Targi Ogrodnicze p.n. „Kraina Ogrodów i Kamienia”
W dniach 24-26 kwietnia 2015 roku miały miejsce Ogólnopolskie Targi Ogrodnicze p.n. „Kraina Ogrodów i Kamienia”,
których patronatem naukowym był Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Pod opieką mgr inż. arch. kraj. Jowity Pyszczek studenci naszej Uczelni z kierunku Architektura Krajobrazu
pomagali w tym wydarzeniu. Przez trzy dni obejmowali oni patronat nad samodzielnie utworzonym stoiskiem,
a także pomagali od strony organizacyjnej. W tym czasie uzbierali oni wiedzę dotyczącą zarówno ogrodnictwa,
kamieniarstwa, ale także organizację tego typu wydarzeń „od kuchni”.
[Dodano 24.08.2015]
Święto Kwiatów na Odrzańskiej
22 kwietnia 2015 r. odbyło się pierwsze spotkanie o charakterze organizacyjnym z prezesem Zrzeszenia Handlu i Usług we Wrocławiu – p. Mirosławem Posłusznym i dotyczyło nawiązania współpracy z SKN Ambasadorzy zieleni przy organizacji Święta Kwiatów na Odrzańskiej. Przedstawiciele koła naukowego zadeklarowali pomoc przedsiębiorcom przy ukwiecaniu oraz zorganizowanie stoiska promocyjnego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
23-24 kwietnia studenci wraz z opiekunem SKN-u i przedstawicielem organizatorów wydarzenia, wzięli udział w spotkaniach z miejskim konserwatorem zabytków – p. Katarzyną Hawrylak-Brzezowską oraz plastykiem miejskim – p. Beatą Urbanowicz, na których ustalili wytyczne do projektów.
30 kwietnia i 6 maja na zebraniach członków SKN Ambasadorzy zieleni rozdzielono obowiązki związane z ukwiecaniem budynków. Do projektu zgłosiło się łącznie 6 członków: Jacek Kuśmierski, Marlena Malecka, Joanna Dobrzańska, Łucja Miodek, Marta Radziszewska i Dominika Wilk. Studenci uczestniczyli w spotkaniach zainicjowanych przez organizatorów wydarzenia: Zrzeszenie Handlu i Usług, Zrzeszenie Transportu Prywatnego, Towarzystwo Miłośników Wrocławia raz Integracyjny Klub Kajakowy KAPOK. Spotkania odbyły się 8 i 15 maja w siedzibie ZHiU przy ul. Odrzańskiej 11-12. Podjęto na nich decyzje ws ukwiecenia (np. wybranie barw Wrocławia jako motywu przewodniego) oraz sporządzono listę przedsiębiorców chcących skorzystać z pomocy studentów.
21 maja członkowie koła rozpoczęli 7-dniową inwentaryzację obiektów. W tym samym czasie odbywały się ich indywidualne spotkania z przedsiębiorcami, na których ustalano zakres prac, dobór materiałów, budżet i czas realizacji.
22 maja studenci wzięli udział w 3. spotkaniu z organizatorami wydarzenia, w czasie którego dopracowano szczegóły związane z ekspozycją Uniwersytetu Przyrodniczego podczas Święta Kwiatów. Jedną z decyzji było zorganizowanie konkursu na najpiękniejszą wizję ukwiecenia wybranej kamienicy przy ul. Odrzańskiej, w którym mieli wziąć udział członkowie SKN Ambasadorzy zieleni.
28 maja studenci rozpoczęli prace nad sporządzaniem koncepcji ukwiecenia witryn i okien wybranych budynków przy ul. Odrzańskiej, Grodzkiej i Nożowniczej. Następnego dnia odbyło się 4. spotkanie ogólne z przedsiębiorami, zamykające sprawy organizacyjne związane z 2-dniową wystawą prac.
12 czerwca przedstawiciele SKN-u odbyli wizytę na giełdzie kwiatów w Dolnośląskim Centrum Hurtu Rolno-Spożywczego przy ul. Giełdowej, w czasie którego podejmowali rozmowy i negocjacje z dostawcami kwiatów. Tego samego dnia zorganizowano ostatnie spotkanie z przedsiębiorcami. Podjęto wówczas decyzje ws. doboru gatunkowego kompozycji. Rośliną przewodnią miała być begonia, ogłoszona przez Ogród botaniczny we Wrocławiu rośliną roku 2015. 15 czerwca studenci zakończyli prace projektowe i otrzymali akceptacje inwestorów.
Następnego dnia członkowie SKN-u wzięli udział w konferencji prasowej z przedstawicielami mediów, którzy objęli swoim patronatem Święto Kwiatów na Odrzańskiej. Przez kolejne dwa dni studenci zakupili niezbędne materiały m.in. donice, haki, mocowania oraz ziemię ogrodniczą. Złożyli również zamówienie u jednego z dostawców na 100 sadzonek roślin. Dostawa przybyła 19 czerwca i zaraz po niej studenci przystąpili do realizacji prac. W sumie obsadzono oraz zainstalowano 37 donic.
20-21 czerwca odbyło się Święto Kwiatów, w czasie którego przedstawiciele SKN Ambasadorzy zieleni oraz wolontariusze Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przygotowali wystawę z pracami przedstawiającymi 5 wizji ukwiecenia wybranych fasad budynków. Zorganizowano konkurs, w którym głosy oddawali mieszkańcy Wrocławia. Studenci sprawowali również opiekę nad prawidłowym przebiegiem głosowania pełniąc w sumie 15-godzinny dyżur na stoisku. Ponadto studenci architektury krajobrazu udzielali konsultacji i porad z zakresu projektowania zieleni. Stoisko Uniwersytetu Przyrodniczego zlokalizowane pod Bazyliką św. Elżbiety Węgierskiej odwiedziło ok. 300 gości. Wśród nich byli: Mirosław Posłuszny - prezes Zrzeszenia Handlu i Usług, Zbigniew Magdziarz - prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia, prof. Tomasz Nowak - dyrektor Ogrodu botanicznego we Wrocławiu oraz Małgorzata Golek – przedstawicielka władz miasta. 21 czerwca komisja powołana do przeliczenia głosów, w składzie: Jacek Kuśmierski, Joanna Kowalska i Katarzyna Milczarek, ogłosiła listę laureatów konkursu.
Decyzją mieszkańców Wrocławia I miejsce przyznano Marlenie Maleckiej, II miejsce – Joannie Dobrzańskiej, a III miejsce – Łucji Miodek. Wyróżnienia otrzymały: Marta Radziszewska oraz Dominika Wilk. 1 lipca w Ogrodzie botanicznym odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród ufundowanych przez organizatorów Święta Kwiatów. Studenci otrzymali ponadto oficjalne zaproszenie do współpracy w kolejnej edycji wydarzenia, które ma odbyć się w 2016 r.
V Letnia Szkoła Projektowania w Kamieniu
Gorąco zapraszamy tegorocznych absolwentów oraz studentów minimum III roku architektury lub architektury krajobrazu do udziału w V Letniej Szkole Projektowania w Kamieniu, która odbędzie się w Strzegomiu w dniach 18-22 września 2015 r.
Szkoła przeprowadzona będzie jak co roku w formie warsztatów i potrwa 5 dni w czasie których uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami projektowania w kamieniu naturalnym. Właściwe stosowanie kamienia w projektach wymaga sporego doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z nowoczesnymi i tradycyjnymi technikami obróbki kamienia, zwiedzą zakład kamieniarski, będą mieli okazję samodzielnie zaprojektować i wyspecyfikować do produkcji elementy kamienne takie jak ławki, fontanny, stopnie, schody itp. Doświadczony zespół wykładowców i opiekunów, w skład którego wchodzą nauczyciele akademiccy, eksperci branży kamieniarskiej a także byli uczestnicy LSPwK, gwarantuje ciekawe zajęcia, prowadzone z dużym zaangażowaniem i dbałością o najdrobniejszy szczegół. Zapewniamy 32 godziny zajęć, cztery noclegi, pełne wyżywienie i moc atrakcji m.in. zwiedzanie czynnego kamieniołomu granitu.
Warunkiem przyjęcia jest wypełnienie i terminowe przesłanie karty zgłoszeniowej oraz pracy konkursowej.
Praca polega na zaprojektowaniu koncepcji placu zabaw z wykorzystaniem kamienia jako głównego tworzywa. Od każdego kandydata oczekujemy szkiców koncepcyjnych 4-5 urządzeń/instalacji jakie Państwa zdaniem powinny się znaleźć na placu zabaw i mogą być całkowicie lub w dużej części wykonane z kamienia.
Na zgłoszenia czekamy do 08. czerwca 2015.
Zgłoszenie i skany legitymacji lub dyplomu prosimy przesyłać e-mailem na adres: bazalt@bazalt.org.pl
Wystawa prac konkursowych w holu głównym Centrum Naukowo-Dydaktycznego
W dniu 8 maja 2015 r. w holu głównym Centrum Naukowo-Dydaktycznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac konkursowych dotyczących koncepcji zagospodarowania Cichej Doliny położonej na obszarze gminy Kąty Wrocławskie i Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy.
Współorganizatorami konkursu byli Instytut Architektury Krajobrazu i Katedra Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zaś sponsorami nagród gmina Kąty Wrocławskie i Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych. Honorowym gościem uroczystości był pan mgr Piotr Śnigucki — Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, który przedstawił werdykt i podsumował obrady jury. Otwarciu wystawy towarzyszyło uroczyste wręczenie dyplomów laureatom.
Teren Cichej Doliny o powierzchni 67 ha został podzielony na trzy sektory tworzące jedną całość funkcjonalno-przestrzenną. Każda z nagrodzonych prac przedstawiała ogólną dyspozycję funkcji na całym terenie opracowania i rozwiązanie szczegółowe dotyczące wybranego sektora. Studentom postawione zostało trudne zadanie, w którym musieli odpowiedzieć na wymogi inwestora, dostosować swoje rozwiązania do przepisów prawnych, wyposażyć teren w rozmaite funkcje użytkowe służące turystyce i rekreacji, eksponując jednocześnie walory krajobrazowe doliny rzeki Bystrzycy.
Warsztaty „MIASTO ZIELONE Z NATURY” - RAPORT
SKN Architektury Krajobrazu sekcja Ambasadorzy Zieleni zorganizowała w dniu 05.03.2015 r. warsztaty w ramach projektu „Miasto zielone z natury”. Referat poprowadziła przedstawicielka sekcji – mgr inż. Hanna Kubicka, a materiały rozdane słuchaczom przygotował zaproszony gość, p. Rajmund Gizdra. Uczestnikami warsztatów byli studenci wszystkich roczników kierunku architektur krajobrazu studiów stacjonarnych i niestacjonarnych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz absolwenci.
Celem spotkania było podniesienie świadomości i wiedzy uczestników w kwestii zrównoważonego rozwoju terenów zurbanizowanych poprzez aktywne wdrażanie idei zielonych dachów i farm miejskich oraz prezentację tzw. dobrych praktyk z zakresu omawianego tematu. Prelegenci omówili 5 wyzwań współczesnego świata (zrównoważony rozwój i demokracja, rolnictwo i konsumpcja powierzchni, naturę i jej kontrolowanie, kompaktowość miast i dezertyfikację przestrzeni) oraz podali na nie wzorcowe rozwiązania na przykładzie makiety zielonego miasta ukazującej zastosowanie i wykorzystanie zielonego budownictwa. Słuchaczom przybliżono również takie zagadnienia jak: 10 zasad i 12 strategii projektowania permakulturowego, czy korzyści płynące z zastosowania technologii zielonych dachów.
Po wykładzie uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek, a następnie odbyła się się dyskusja. Studenci wymieniali się poglądami oraz zadawali pytania, na które odpowiadali: dr inż. Marta Weber-Siwirska, mgr inż. Hanna Kubicka oraz p. Rajmund Gizdra.
GALERIA ZDJĘĆ