Archiwum aktualności:  2022  ◊ 2021  ◊ 2020  ◊ 2019  ◊ 2018  ◊ 2017  ◊ 2016  ◊ 2015  ◊ 2014  ◊ 2013  ◊ 2012  ◊ 2011  ◊ 2010  ◊ 2009  ◊ 2008  ◊ 2007

 

Aktualności 2022 rok




ArchFilmFest we Wrocławiu.

Nawiązując do swojej wieloletniej już tradycji Festiwal Filmów o Architekturze ArchFilmFest jest wędrującym wydarzeniem filmowym skierowanym do architektów, studentów oraz wszystkich miłośników architektury w naszym kraju. Program pokazów i dyskusji dotyczy najważniejszych wyzwań intelektualnych, technicznych oraz cywilizacyjnych, które stoją przed architekturą współczesną.

07.12.2022 Wieczór z ekologią

Wyzwania środowiskowe są jednym z najważniejszych zagadnień z jakim musi mierzyć się współczesna architektura i budownictwo. W związku z tym pierwszy dzień spotkań z filmami o architekturze będzie nosił tytuł „Wieczór z ekologią”.

17:00 Film: Do more with less, Katerina Kliwadenko, Mario Novas, 2017, 87'

Film dokumentalny "Do more with less" pokazuje, jak młodzi architekci z Ameryki Łacińskiej ekologię interpretują poprzez pryzmat lokalnych technik budowlanych i kontekst społeczny wymagający rozwiązań niskokosztowych.

18:40 Dyskusja: Architektura odpowiedzialna ekologicznie

W dyskusji zapytamy o to czy w dobie ograniczeń środowiskowych nałożonych na architekturę współczesną zagrożona jest idea domu jednorodzinnego jako rozwiązania mieszkaniowego dla klasy średniej?

W dyskusji wezmą udział:
1. arch. Jakub Onyszkiewicz
2. dr inż. arch. Anna Bocheńska-Skałecka
3. dr hab. inż. arch. Anna Bać, prof. PWr
4. dr hab. inż. arch. Łukasz Wojciechowski

19:20 Film: The Human Scale (W ludzkiej skali), Andreas Dalsgaard, 2012, 83'

Film poświęcony ideom ekologicznym wykorzystywanym w skali urbanistycznej. Film nawiązuje do idei oraz realizacji duńskiego architekta i urbanisty Jana Gehla, którego koncepcje stały się podstawą „Nowej urbanistyki” – krytycznego wobec modernizmu spojrzenia na ideę urbanizacji oraz miasta.

08.12.2022 Ex Oriente lux – Wieczór z samurajami

Architektura japońska to jeden z najważniejszych „narodowych” nurtów w architekturze współczesnej. Niesie ona ze sobą inspiracje tradycyjnym, japońskim budownictwem drewnianym, prostotę, wykorzystanie w projektach wody i szacunek wobec kontekstu oraz natury. 

17:00 Film: Tadao Ando - Samurai Architect, Shigenori Mizuno, Yu Nakamura, 2017, 73'

Choć Ando nie posiada formalnego wykształcenia architektonicznego, jego autorytet w świecie architektury jest niepodważalny. Tajemnica sukcesu tkwi w twórczym podejściu do architektury i, jak sam żartuje, w tym, że każdy projekt zaczyna od mebli

18:20 Dyskusja: „Powrót nieplanowanego” o powrocie do naturalności i spontanicznego porządku w planowaniu przestrzeni.

W dyskusji zapytamy o to jak japońska idea organicznego rozwoju oraz spontanicznego, ewolucyjnego kształtowania struktur zurbanizowanych może być wpisana w tendencje, które obowiązują w architekturze współczesnej i jakie są praktyczne konsekwencje wykorzystania tej idei.

W dyskusji wezmą udział:
1. prof. nadzw. KAAFM, dr hab. inż. arch. Barbara Stec
2. dr inż. arch. Roman Rutkowski

19:00 Film: Beyond Metabolism (Więcej niż metabolizm), Stefanie Gaus & Volker Sattel, 2014, 41'

Konferencyjnego (1966) w Kioto, zbudowanemu przez Sachio Otani, ucznia Kenzo Tange. Otani przekłada w nim idee japońskiego metabolizmu na język betonu. To w tym miejscu doszło do podpisania słynnego Protokołu z Kioto – dokumentu o zwalczaniu globalnego ocieplenia.

Więcej na: https://sztuka-architektury.pl.

dodano 3-12-2022


Wykład otwarty architekta i urbanisty Dhiru A. Thadani

Katedra Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone zapraszają na wykład otwarty architekta i urbanisty Dhiru A. Thadani pt. "Contemporary problems of city planning". Wykład rozpocznie się o 12.15 w sali audytoryjnej II M na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr., ul. Grunwaldzka 55, 50-357 Wrocław. 
Wykład jest bezpłatny, obowiązuje wcześniejsza rejestracja. 

Link do rejestracji: https://konferencje.psdz.pl/wyklad-dhiru-a-thadani.

Dhiru A. Thadani jest czynnym projektantem od 1980 r. Przez cały okres swojej kariery pracował w wielu miejscach na świecie nad rozpowszechnianiem zasad planowania miejskiego w duchu new urbanism przez projekty, wykłady wykłady, publikacje i mentoring. Od czasu powstania w 1993 r. jest związany z Kongresem Nowej Urbanistyki (ang. Congress for the New Urbanism, CNU) jako członek-założyciel oraz przewodniczący grupy zadaniowej i członek zarządu w latach 1997-2013. Jest głównym projektantem nowych dzielnic, miast, miasteczek, kampusów uniwersyteckich, a także ich rewitalizacji w myśl założeń new urbanism. Działalność projektowa Dhiru została doceniona i nagrodzona przez The American Institute of Architects (AIA), International Society of City and Regional Planners (ISOCARP) i Congress for the New Urbanism (CNU).

Więcej informacj o naszym gościu na stronie https://dthadani.com/hh.

dodano 22-11-2022


Dolnośląskiego Festiwalu Nauki - warsztaty

W ubiegłym tygodniu w Katedrze Architektury Krajobrazu gościliśmy w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki uczniów III klasy SP nr 10 we Wrocławiu. Dr inż. arch. Justyna Rubaszek oraz dr inż. Iwona Orzechowska-Szajda poprowadziły warsztaty projektowe zatytułowane „Mój wymarzony park”. Uczniowie poznali zasady projektowania przestrzeni parkowych a następnie wspólnie nakreślili funkcje w parku. Efektem pracy kilku zespołów było powstanie makiety wymarzonego parku.


Prowadzące serdecznie podziękowania kierują do Studentki IV roku Architektury Krajobrazu, Pani Magdaleny Binkowskiej, za pomoc w prowadzeniu warsztatów.

dodano 01-10-2022


Zapraszamy do udziału w Warsztatach Projektowych

Stowarzyszenie Architektów Polskich O/Wrocław zaprasza do udziału w WARSZTATACH PROJEKTOWYCH w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA MIASTO SOLIDARNE we Wrocławiu!

Warsztaty to trzydniowe (18-20.11.22), interdyscyplinarne spotkanie młodych osób, które pod okiem tutorek i tutorów będą wspólnie wypracowywać sposoby na bardziej solidarne miasta.

Zgłoszenia do ⏰12 października 2022.

Aktualności i więcej informacji o Festiwalu:

https://www.facebook.com/events/5512692975492544/
http://www.wroclaw.sarp.org.pl/pl/dofa/22/news/warsztaty-projektowe
https://www.instagram.com/p/Cic2RXFscu-/
Kontakt: wroclaw@sarp.org.pl
dodano 22-09-2022


Uroczyste wręczenie nagród studentom II st. kierunku architektura krajobrazu

15 lipca 2022 r. w Katedrze Architektury Krajobrazu odbyło się uroczyste wręczenie nagród studentom II st. kierunku architektura krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za przygotowanie koncepcji projektowych zagospodarowania parku w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Gminę kłodzko reprezentowała m.in. Bożena Simlat (sekretarz Gminy Kłodzko), a Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – prof. UPWr Robert Kalbarczyk (kierownik Katedry Architektury Krajobrazu), prof. UPWr Irena Filipiak-Niedźwiecka, dr Anna Podolska, dr Justyna Rubaszek.

Komisja konkursu, w której brali udział wójt Zbigniew Tur, pracownicy i radni gminy, sołtys, ksiądz, pracownicy OKSiR i OSP, a także przedstawiciele społeczności akademickiej UPWr – prof. UPWr dr hab. inż. Robert Kalbarczyk i dr inż. arch. Justyna Rubaszek, przyznała dwie nagrody.

Główną nagrodę – I miejsce – otrzymał zespół w składzie: Viktoria Dudar, Katarzyna Betkier, Aleksandra Łągiewska i Paulina Bilska.

II miejsce kapituła konkursowa przyznała zespołowi: Natalia Niedbała, Agata Jarmuszczak, Izabela Leszkiewicz i Monika Piesik.

Komisja przy ocenie złożonych koncepcji zagospodarowania parku brała pod uwagę nie tylko oryginalność koncepcji, funkcjonalność, etapowanie inwestycji, ale również kompozycję, rozwiązania przyrodnicze i zgodność z wytycznymi.

Koncepcje zagospodarowania parku zostały przygotowane pod kierunkiem prof. UPWr dr hab. inż. arch. Ireny Niedźwieckiej-Filipiak i dr inż. Anny Podolskiej.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Galeria zdjęć:

Autor zdjęć: Tomasz Lewandowski

dodano 10-08-2022


Wystawa w galerii Katedry Architektury Krajobrazu

Zaproszamy na wystawę prac studenckich kierunku architektura krajobrazu. Prace powstały w ramach przedmiotu „Kompozycja w projektowaniu obiektów architektury krajobrazu” pod kierunkiem dr inż. arch. kraj. Ewy Podhajskiej i dr inż. arch. kraj. Justyny Jaworek. Wystawę można obejrzeć w galerii Katedry Architektury Krajobrazu (Budynek GEO-INFO-HYDRO, III piętro).

Autor zdjęć: Robert Kalbarczyk

dodano 5-08-2022


Wyniki Konkursu SPAK na najlepszą pracę dyplomową obronioną w roku akademickim 2020/2021

W tegorocznej edycji Konkursu SPAK na najlepszą pracę dyplomową inżynierską i magisterską w dziedzinie architektury krajobrazu, obronioną w roku akademickim 2020/2021, nagrodę i wyróżnienia otrzymały absolwentki naszego kierunku:

  • Otylia Serwatko - III nagroda w zakresie prac magisterskich studialnych,
  • Aleksandra Łągiewka - wyróżnienie w zakresie prac inżynierskich,
  • Sandra Borczyk - wyróżnienie w zakresie prac magisterskich projektowych.

Poniżej tegoroczna lista laureatów konkursu:

Prace inżynierskie:
I nagroda – Zuzanna Cholewa,
Politechnika Krakowska, promotor pracy: dr hab. inż. arch. Katarzyna Łakomy, prof. PK,
II nagroda – Olga Małochleb,
Uniwersytet Rzeszowski, promotor pracy: dr inż. arch. Anna Sołtysik,
III nagroda – Justyna Kalman,
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, promotor: dr hab. inż. Agnieszka Jaszczak, prof. UWM,
wyróżnienie – Aleksandra Łągiewka,
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, promotor: dr inż. arch. Justyna Rubaszek,
wyróżnienie – Alicja Grabowska,
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, promotor: dr hab. inż. arch. Agnieszka Wilkaniec.

Prace magisterskie projektowe:
I nagroda – Katarzyna Blukacz, Aleksandra Pajdak,
Politechnika Krakowska, promotor: dr hab. inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec, prof. PK,
II nagroda – Michelle Mbazuigwe,
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, promotor: dr inż. arch. kraj. Kinga Kimic,
III nagroda – Marta Rodzeń,
Uniwersytet Rzeszowski, promotor: dr inż. arch. kraj. Agata Gajdek,
wyróżnienie – Marta Golis,
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, promotor: dr hab. inż. arch. Agnieszka Wilkaniec,
wyróżnienie – Sandra Borczyk,
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, promotor: dr hab. inż. arch. Irena Niedźwiecka Filipiak, prof. UPWr.

Prace magisterskie studialne:
I nagroda – Martyna Otręba,
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, promotor: dr Kinga Kimic,
II nagroda – Weronika Sulikowska,
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, promotor: dr inż. arch. kraj. Mariusz Antolak,
III nagroda – Otylia Serwatko,
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, promotor: dr hab. inż. Bartosz Jawecki, prof. UPWr
wyróżnień nie przyznano ze względu na niewystarczającą liczbę prac zgłoszonych do konkursu w tej kategorii.

Serdecznie gratulujemy!

dodano 5-08-2022


Jest praca! Zarząd Zieleni Miejskiej szuka pracowników
Ukończyłeś studia przyrodnicze i chcesz pracować w zawodzie? Zarząd Zieleni Miejskiej oferuje zatrudnienie dla absolwentów architektury krajobrazu, ogrodnictwa, kształtowania terenów zieleni i innych pokrewnych kierunków.
Szczegóły ofert pracy na stronie: ZZM we Wrocławiu.
dodano 5-08-2022


Konkurs SPAK - etap dolnośląski

Uprzejmie informujemy, że rozstrzygnięty został etap dolnośląski konkursu na najlepsze prace dyplomowe obronione w roku 2020-2021 organizowany przez Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK)

Prace oceniała Kapituła konkursowa w składzie:
Przewodnicząca Kapituły: dr hab. inż. arch. Renata Gubańska, prof. uczelni;
Członkowie: dr inż. Anna Podolska, dr inż. arch. Jerzy Potyrała, dr inż. Ewa Walter.

W kategorii prac magisterskich studialno-badawczych zwyciężyła praca Otylii Serwatko pt. Wykorzystanie wzorów kamuflaży militarnych do ograniczania wizualnego oddziaływania obiektów przemysłowych lub usługowych na krajobraz otwarty, promotor dr hab. inż. Bartosz Jawecki, prof. uczelni.

W kategorii prac magisterskich projektowych - praca Sandry Borczyk pt. Koncepcja zagospodarowania przestrzeni publicznych we wsi Siemkowice z uwzględnieniem bioróżnorodności, promotor dr hab. inż. arch. Irena Niedźwiecka-Filipiak, prof. uczelni.

W kategorii prac inżynierskich - praca Aleksandry Łągiewki pt. Zielona klasa – koncepcja zagospodarowania terenu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Orzeszu koło Katowic, promotor dr inż. arch. Justyna Rubaszek.

Zwycięskie prace przechodzą do finałowego etapu konkursu, w którym będą rywalizować z pracami dyplomowymi wybranymi w innych oddziałach SPAK.

Autorom i Promotorom zwycięskich prac serdecznie gratulujemy !

dodano 25-05-2022


Budżet Partycypacyjny UPWr: zagłosuj i zmień uczelnię!

Do piątku, 8 kwietnia można zagłosować na jeden z projektów, dopuszczonych przez komisję budżetu. Do wyboru jest siedem projektów spełniających zasady regulaminu: trzy z nich to inicjatywa studencka, cztery – pracownicza. Studenci głosują na projekty studenckie, pracownicy i doktoranci – na te zgłoszone w ich kategorii.

Wśród projektów dopuszczonych do głosowania jest również "Bee&Chill Patio na terenie Biblioteki Głównej" zgłoszony przez Karolinę Kelner z SKN Architektury Krajobrazu.

Wiecej informacji na: stronie www UPWr.

Celem projektu jest stworzenie przyjaznej, ekologicznej i zielonej przestrzeni do nauki i odpoczynku. W ramach projektu zmodernizowane ma zostać patio na terenie Biblioteki Głównej wraz z pomieszczeniem socjalnym (m.in. montaż desek tarasowych, zakup mebli ogrodowych oraz donic i roślin). Dodatkowo przewidziano montaż przeszklonych drzwi, by patio było widoczne dla studentów uczących się w bibliotece oraz remont pomieszczenia socjalnego (malowanie, montaż kafli podłogowych, wymiana oświetlenia, zakup stolików i puf). Dzięki temu, w zależności od potrzeb i warunku pogodowych będzie możliwość skorzystania z zewnętrznego patio albo pomieszczenia wewnątrz budynku. Pomyślano również o zbiorniku na wodę deszczową i domku dla owadów.

Projekt został wykonany przez studentkę SKN Architektury Krajobrazu.

dodano 7-04-2022


Konkurs SPAK na najlepszą dyplomową pracę inżynierską i magisterską

Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu zaprasza do udziału w Konkursie na najlepszą dyplomową pracę inżynierską i magisterską obronioną w roku akademickim 2020/2021. Do konkursu mogą być zgłaszane prace obronione w okresie od 1 października 2020 roku do 30 września 2021 roku.

Tematyka prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich powinna mieścić się w obszarze badawczym obejmującym problematykę krajobrazową w rozumieniu Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Prace inżynierskie powinny mieć charakter prac projektowych, prace magisterskie mogą mieć charakter opracowań projektowych lub studialnych.

Prace proszę zgłaszać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego online.

Regulamin >>>

dodano 30-03-2022


IALE 2022 EUROPEAN LANDSCAPE ECOLOGY CONGRESS - Call for Abstracts

Szanowni Państwo,

W imieniu Organizatorów uprzejmie informujemy, że zbliża się termin zakończenia przyjmowania abstraktów na Europejski Kongres Ekologii Krajobrazu (IALE 2022), organizowany przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN i Uniwersytet Warszawski we współpracy z Polską i Europejską Asocjacją Ekologii Krajobrazu (PAEK i IALE-Europe). Dziękujemy tym z Państwa, którzy nadesłali już swoje propozycje i zachęcamy pozostałych do nadsyłania kolejnych.

Kongres odbędzie się w formie stacjonarnej w Warszawie na terenie Kampusu Głównego UW. W trosce o bezpieczeństwo uczestników wprowadzimy zasady mające na celu możliwie maksymalną ochronę przed COVID-19 i satysfakcjonujące uczestnictwo.

Dokładamy wszelkich starań, aby opłata za Kongres była w zasięgu jak największej liczby zainteresowanych. Przewidujemy różnego typu zniżki np. w zależności od terminu wzniesienia opłaty (wczesna rejestracja ok. 400 euro), zniżki dla młodych naukowców, członków IALE (o ok. 50 euro).

Termin przesyłania abstraktów upływa 28 stycznia 2022 r. Zawiadomienie o akceptacji zostanie wysłane na początku marca 2022 r.

Formularz Zgłoszenia Abstraktów wraz ze szczegółowymi instrukcjami znajduje się na stronie kongresu pod adresem:

https://www.iale2022.eu/programme/call-abstracts.html.

Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.iale2022.eu.

Kontakt e-mail: congress@iale2022.eu
dodano 22-01-2022