Jesteś w: Strona główna > Katedra Architektury Krajobrazu > Archiwum 2021 r. |
W środę 4 grudnia 2024 r. w godz. 8.30-9.45 w sali IC w budynku Centrum Dydaktyczno-Naukowego UPWr. odbędzie się wykład otwarty dla studentów Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu pt. REGENERATIVE DESIGN. Wykład prowadzony będzie przez zastępcę dyrektora d.s. architektury krajobrazu w firmie PRP Bena Sewella oraz Martynę Dobosz, głównego architekta krajobrazu w PRP, absolwentkę kierunku architektura krajobrazu na UPWr.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych !
W tym tygodniu studenci trzeciego roku kierunku architektura krajobrazu w specjalności kształtowanie i ochrona krajobrazu prezentowali postery w ramach prac zespołowych z przedmiotu Ochrona i Kształtowanie Dziedzictwa Kulturowego, prowadzonego pod kierunkiem dr hab. inż. Łukasza Pardeli oraz dr inż. arch. Jacek Burdzińskiego. Tegorocznym tematem było opracowanie projektu koncepcyjnego rewaloryzacji przestrzeni i budowli fortyfikacyjnych terenu „Fortu Piechoty nr 6” zlokalizowanego we Wrocławiu na potrzeby edukacji historyczno-przyrodniczej.
Studenci przygotowywali także katalogi małej architektury i rozwiązań dedykowanych przestrzeni fortu.
Przedmiot prowadzony był z wykorzystaniem metody competition-based learning (CBL). Założeniem prowadzących było przede wszystkim zachęcanie studentów do wspólnej, kreatywnej pracy oraz osiągania efektów uczenia się.
5 czerwca 2024 r. studenci kierunku architektury krajobrazu i studenci z programu Erasmus w ramach kursów Zielona architektura / Green Architecture oraz Współczesna Architektura Krajobrazu / Contemporary landscape Architecture wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Warszawy. Studenci zwiedzali m.in. Kampus Biurowy Forest, po którym zostali oprowadzeni przez autorów projektu zieleni na tym obiekcie: pana Roberta Nowickiego, architekta krajobrazu, szefa grupy URBANDESIGN.PL i architektkę krajobrazu panią Patrycję Janus.
Studenci zwiedzali również dachy zielone na budynkach Biblioteki Uniwersyteckiej UW i Centrum Nauki Kopernik oraz osiedle mieszkaniowe Mokotów Park przy ul. Bernardyńskiej z modelowo zaprojektowanym systemem gospodarowania wodami opadowymi. Po osiedlu oprowadziła studentów projektantka oraz specjalistka pielęgnacji takich obiektów architekt krajobrazu pani Anna Zawitkowska z firmy Hydroidea. Wejście na teren inwestycji było możliwe dzięki uprzejmości pani Joanny Klimkowskiej, administratora osiedla.
Wyjazd zorganizowały dr inż. arch. Justyna Rubaszek oraz dr inż. Ewa Walter, prowadzącymi zajęcia w terenie były dr inż. arch. Justyna Rubaszek, dr inż. Ewa Walter oraz dr Kornelia Kwiecińska.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy projektantom URBANDESIGN.PL i Hydroidea za możliwość oprowadzenia po obiektach i chęć podzielenia się wiedzą i doświadczeniem projektowym ! ☺
W piątek 10 maja 2024 r. studenci III roku architektury krajobrazu uczestniczyli w zajęciach w Centrum Edukacji Ekologicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Wyjazd studentów odbył się w ramach przedmiotu „Projektowanie elementów zielono-błękitnej infrastruktury w miastach” prowadzonego przez dr hab. inż. arch. Irenę Niedźwiecką-Filipiak, prof. uczelni, dr inż. arch. Justyną Rubaszek i dr inż. arch. kraj. Ewą Walter. W trakcie pobytu studenci mieli możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej rozwiązań zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi, poznając zarówno niewielkie obiekty, jak i całe systemy, w tym renaturyzację potoku Czechowickiego.
Czechowice-Dziedzice to gmina o zróżnicowanym krajobrazie, której wyróżnikiem jest gęstą sieć rzeczna oraz liczne stawy hodowlane, a przy tym znaczne różnice wysokości. W przeszłości wielokrotnie występowały na tym obszarze podtopienia i zalania, które stały się bodźcem do nadania kierunku rozwoju w stronę zrównoważonej gospodarki wodnej. Gmina postawiła na zielono-niebieską infrastrukturę, którą wdraża w sposób strategiczny na wielu poziomach. Ważnym elementem strategii jest też wszechstronna edukacja. Centrum Edukacji Ekologicznej prowadzi warsztaty, wykłady i zajęcia terenowe dla licznych grup dzieci i młodzieży zapoznając ich z budową i funkcję elementów zielono-niebieskiej infrastruktury.
Pobyt studentów był możliwy dzięki zaproszeniu burmistrza miasta Czechowice-Dziedzice dr Mariana Błachuta i naczelnika Centrum Edukacji Ekologicznej – Pawła Mizery. Serdecznie dziękujemy za przekazaną wiedzę i wspaniałą atmosferę!
Miło nam poinformować,że w konkursie fotograficznym pt.:
„NA TROPACH MATEMATYKI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ”
dla I roku AK nagrody i wyróżnienie zostały przyznane:
I miejsce - praca nr 0410072. Autorka: Michalina Bohdankiewicz
II miejsce - praca nr 113540. Autor: Maciej Filipiak
Wyróżnienie - praca nr 8112223. Autorka: Paulina Rychter
Konkurs wspólnie zorganizowały Katedra Matematyki: dr Jan Jełowicki, mgr Paulina Stanek i Katedra Architektury Krajobrazu dr inż. arch. Anna Bocheńska-Skałecka, mgr art.plast. Agnieszka Jakóbiak.
Prace można oglądać w hallu GIH.
W przyszłości konkurs będzie organizowany cyklicznie dla studentów całego wydziału -zapraszamy już teraz do udziału!
Zapraszamy do udziału w głosowaniu na najciekawszą i najlepszą pracę z zakresu upcyclingu, łączącego wykorzystanie opakowań szklanych i tworzenie zieleni we wnętrzach. W konkursie biorą udział prace studentów II roku Architektury Krajobrazu UPWr, spec. architektura zieleni we wnętrzach, wykonane w ramach zajęć z przedmiotu ochrona środowiska.
Z pracami można zapoznać się w holu Katedry Architektury Krajobrazu UPWr, III piętro, budynek GEO-INFO-HYDRO.
Głosowanie trwa do 11 lutego 2024.
Link do głosowania: https://forms.gle/KVDjybHXf5ETEKF68.