Archiwum aktualności:  2022  ◊ 2021  ◊ 2020  ◊ 2019  ◊ 2018  ◊ 2017  ◊ 2016  ◊ 2015  ◊ 2014  ◊ 2013  ◊ 2012  ◊ 2011  ◊ 2010  ◊ 2009  ◊ 2008  ◊ 2007

 

Aktualności 2023 rok




Wyniki konkursu fotograficznego

Miło nam poinformować,że w konkursie fotograficznym pt.: „NA TROPACH MATEMATYKI W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ” dla I roku AK nagrody i wyróżnienie zostały przyznane:
I miejsce - praca nr 0410072. Autorka: Michalina Bohdankiewicz
II miejsce - praca nr 113540. Autor: Maciej Filipiak
Wyróżnienie - praca nr 8112223. Autorka: Paulina Rychter
Konkurs wspólnie zorganizowały Katedra Matematyki: dr Jan Jełowicki, mgr Paulina Stanek i Katedra Architektury Krajobrazu dr inż. arch. Anna Bocheńska-Skałecka, mgr art.plast. Agnieszka Jakóbiak. Prace można oglądać w hallu GIH.
W przyszłości konkurs będzie organizowany cyklicznie dla studentów całego wydziału -zapraszamy już teraz do udziału!

dodano 26-01-2024


KONKURS !!! Upcykling, czyli nowe życie szklanych opakowań

Zapraszamy do udziału w głosowaniu na najciekawszą i najlepszą pracę z zakresu upcyclingu, łączącego wykorzystanie opakowań szklanych i tworzenie zieleni we wnętrzach. W konkursie biorą udział prace studentów II roku Architektury Krajobrazu UPWr, spec. architektura zieleni we wnętrzach, wykonane w ramach zajęć z przedmiotu ochrona środowiska.

Z pracami można zapoznać się w holu Katedry Architektury Krajobrazu UPWr, III piętro, budynek GEO-INFO-HYDRO.
Głosowanie trwa do 11 lutego 2024.

Link do głosowania: https://forms.gle/KVDjybHXf5ETEKF68.

dodano 20-01-2024


Konkurs fotograficzny dla I roku AK

Konkurs fotograficzny dla I roku Architektury Krajobrazu, pt. "Na tropach matematyki w przestrzeni publicznej" Zapraszamy do udziału w konkursie z nagrodami! Szczegóły w regulaminie konkursu.
Informacje można też uzyskać od: Pana dr Jana Jełowickiego, Pani dr inż.arch. Anny Bocheńskiej-Skałeckiej.
Zakończenie konkursu 30 listopada 2023 roku.
Ogłoszenie wyników konkursu do końca roku.
Wystawa prac konkursowych styczeń 2024.

Regulamin do pobrania w formacie PDF
dodano 24-10-2023


Warsztaty w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

W dniu 21 września 2023 r. w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, w Katedrze Architektury Krajobrazu UPWr. odbyły się warsztaty pt. Projektowanie parków i wyzwania z tym związane.

Uczniowie klasy IV SP nr 96 we Wrocławiu uczestniczący w wydarzeniu poznali podstawowe zasady projektowania parków, a następnie wspólnie wymyślili plan wymarzonego parku i wykonali w grupach jego makietę wykorzystując wiele naturalnych materiałów, takich jak kamienie, piasek, rośliny. Jak co roku wspólna praca nad planem a następnie makietą parku wzbudziła wiele pozytywnych emocji !

Warsztaty zorganizowały dr inż. Justyna Rubaszek i dr inż. Iwona Orzechowsk-Szajda, arch. krajobrazu. W przeprowadzeniu warsztatów pomagały studentki z Koła Architektury Krajobrazu: Justyna Horbowy, Julia Musiał, Emilia Sroka, Oliwia Wrzesińska. Wszystkim bardzo dziękujemy i zapraszamy do udziału za rok ! :)

dodano 25-09-2023


Studenci architektury krajobrazu na wyjeździe studyjnym w Warszawie – „Zielona infrastruktura miasta”.

W dniu 6 czerwca 2023 r. w ramach zajęć dydaktycznych „Współczesna architektura krajobrazu” i „Zielona architektura” studenci naszego kierunku wzięli udział w zajęciach terenowych w Warszawie. Celem wyjazdu było poznanie obiektów zielonej infrastruktury zrealizowanych w ramach inwestycji biurowych, handlowo-usługowych, mieszkaniowych i ogólnomiejskich. Oglądane realizacje potwierdzają, że zielona infrastruktura to przyszłość zrównoważonych i odpornych miast.

Wyjazd od strony organizacyjnej i merytorycznej przygotowały dr inż. arch. Justyna Rubaszek, dr inż. Marta Weber-Siwirska, dr inż. Ewa Walter i dr inż. Kornelia Kwiecińska. Część wykładów w terenie przeprowadził mgr inż. Aleksander Lech, dyrektor techniczny z firmy Green City Life (GCL), która wykonała wiele z prezentowanych obiektów.

Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację bardzo dziękujemy !

dodano 12-06-2023


Nagrody w konkursie Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK) na najlepsze prace dyplomowe obronione w roku akademickim 2021/2022 dla studentek Katedry Architektury Krajobrazu UPWr.

W tegorocznej edycji konkursu SPAK na najlepsze prace dyplomowe z zakresu architektury krajobrazu pierwszą nagrodę w kategorii prac magisterskich otrzymała mgr inż. Katarzyna Betkier za pracę pt. Koncepcja projektowa parku na osiedlu Krzyki-Partynice jako fragmentu południowego klina zieleni Wrocławia, drugą nagrodę w kategorii prac inżynierskich zdobyła inż. Julia Ochojska za pracę pt. Koncepcja projektowa zagospodarowania terenu centrum handlowego „Ferio Gaj” we Wrocławiu z uwzględnieniem zielonej infrastruktury. Promotorem obu prac jest dr inż. arch. Justyna Rubaszek.

Konkurs jest ogólnopolskim prestiżowym konkursem organizowanym corocznie przez Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu (SPAK). głaszane na niego prace dyplomowe poruszają ważne i aktualne zagadnienia dotyczące kształtowania, ochrony i gospodarowania krajobrazem. Nagrodzone prace naszych studentek dotyczą projektowania zielonej infrastruktury miasta w odpowiedzi na zmiany klimatu i potrzebę adaptacji do tych zmian oraz zapewnienia odpowiedniej jakości warunków życia mieszkańców. Opracowane w porozumieniu z inwestorami / właścicielami terenów mają szansę na wdrożenie do realizacji.

Serdecznie gratulujemy laureatkom i Pani Promotor!

dodano 12-06-2023


Wystawa prac studenckich - I roku mgr AK - hall Melioracji budynek C2

Zapraszamy na wystawę prac studenckich - I roku mgr AK dotyczących : koncepcji Strategii Aktywizacji Kampusu Biskupińskiego w ramach ćwiczenia projektowego: Kształtowanie Krajobrazu Miast. Wystawa będzie prezentowana od 6.06 w hallu budynku C2 Melioracji.

W strategii Zespoły uwzględniły informacje dot. planowanych działań oraz tych także już realizowanych na Kampusie. Poza wystawą posterów, materiał zostanie też zaprezentowany on line. Materiał może okazać się przydatny w kontekście EU GREEN (WP 8), w którym uczestniczy nasza uczelnia. Będzie też to okazja do zastanowienia się nad możliwościami kształtowania rozwoju naszego Kampusu Biskupińskiego. Zapraszamy też na krótką prezentację koncepcji poniedziałek 05.06 - 8.30-9.30 sala II G . Anna Bocheńska-Skałecka

dodano 23-05-2023


Studenci architektury krajobrazu na budowie zielonych dachów

23 maja 2023 r. w ramach zajęć z przedmiotów "Zielona architektura" i "Green architecture" prowadzonych przez dr inż. arch. Justynę Rubaszek i dr inż. Martę Weber-Siwirską studenci kierunku architektura krajobrazu (specjalność Architektura zieleni we wnętrzach) mieli możliwość wejścia na budowę zielonych dachów na jednej z wrocławskich inwestycji mieszkaniowych.

Zielone dachy są istotnym elementem zielonej infrastruktury miast, dlatego zajęcia dotyczące zasad ich projektowania, realizacji i utrzymania są ważną częścią programu kształcenia studentów.

Wejście na budowę było możliwe dzięki staraniom dr Justyny Rubaszek i zaangażowaniu Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone (PSDZ), w tym prezes dr inż. Marty Weber-Siwirskiej oraz jednego z członknków wspierających, Jacka Poziemskiego, dyrektora ds. technicznych w firmie Dorken Delta Folie Sp. z o.o. W organizacji zajęć wzięła też udział dr inż. Kornelia Kwiecińska.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy!

dodano 23-05-2023


Konferencja naukowa "Przemyśleć zieleń. Zielona i błękitna infrastruktura w historycznej zabudowie staromiejskiej".

W dniach 18-19 maja 2023 r. odbyła się konferencja naukowa "Przemyśleć zieleń. Zielona i błękitna infrastruktura w historycznej zabudowie staromiejskiej". Konferencja była wydarzeniem łączącym trzy uczelnie: Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W jej organizację zaangażowały się również Zarząd Zieleni Miejskiej Wrocławia oraz Muzeum Architektury we Wrocławiu.

W wydarzeniu wzięło udział wielu naukowców reprezentujących różne dyscypliny, a także przedstawiciele samorządów, służb konserwatorskich i projektanci, co dało możliwość zaprezentowania wielokierunkowego podejścia do podejmowanych zagadnień i pozwoliło je rozpatrywać w możliwie szerokim spektrum.

Pierwszy dzień obrad zakończył się spotkaniem w Muzeum Architektury, podczas którego Jakub Mazur Wiceprezydent Wrocławia podpisał porozumienie z siecią NetworkNature o utworzeniu NBS Hub Wrocław. Zwieńczeniem uroczystego wieczoru był wykład Hazema Kalajiego „O czym szepczą rośliny” wprowadzającego do wystawy „Greenhouse Silent Disco”.

W ramach konferencji w holu budynku C2 UPWr. przy ul. Grunwaldzkiej 24 otwarto wystawę prac studentów I roku studiów magisterskich na kierunku architektura krajobrazu (semestr letni, rok akademicki 2021-2022), wykonanych pod kierunkiem dr inż. arch. Anny Bocheńskiej-Skałeckiej w ramach konkursu „Koncepcja zagospodarowania terenów zieleni publicznej w Polanicy Zdroju”. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy!

dodano 23-05-2023


KONKURS „HRUBIESZOWSKI DOM I OGRÓD Z KLIMATEM”

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej zaprasza studentów i absolwentów architektury i architektury krajobrazu oraz kierunków pokrewnych do udziału w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-krajobrazowym pt. „HRUBIESZOWSKI DOM I OGRÓD Z KLIMATEM”.

ZAPROJEKTUJ PRZYJAZNY DLA KLIMATU I EKOLOGICZNY DOM JEDNORODZINNY Z OGRODEM, TOŻSAMY Z MIEJSCEM, TRADYCJĄ LOKALNĄ I WPISANY W KRAJOBRAZ “HRUBIESZOWA – MIASTA Z KLIMATEM”!

Informacje i regulamin konkursu dostępne są na stronie:
KONKURS – Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji (pk.edu.pl)

ZADANIE KONKURSOWE to kompleksowa bio-klimatyczna koncepcja zagospodarowania działki siedliskowej z domem jednorodzinnym i ogrodem dla jednej z trzech proponowanych lokalizacji:
1. dom miejski,
2. dom podmiejski,
3. dom nad rzeką.

Projekt konkursowy powinien być spójną koncepcją podkreślającą związki między domem, ogrodem, człowiekiem i krajobrazem.

KONKURS SKIEROWANY JEST DO STUDENTÓW ARCHITEKTURY, ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU I KIERUNKÓW POKREWNYCH ORAZ ABSOLWENTÓW TYCH KIERUNKÓW, którzy skończyli studia nie wcześniej niż w roku akademickim 2020/2021 lub ukończą studia w 2023 roku. Udział w konkursie można wziąć indywidualnie albo zespołowo. Organizatorzy zachęcają do tworzenia zespołów interdyscyplinarnych, łączących studentów i absolwentów kierunków, w których możliwa jest wielobranżowa współpraca z architektami i architektami krajobrazu, w tym: inżynierii lądowej, budownictwa, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego, ogrodnictwa, sztuki ogrodowej, gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska, etc.

NAGRODY:
I miejsce – 6000 zł;
II miejsce – 4000 zł;
III miejsce – 2000 zł;
3 wyróżnienia po 1000 zł każde;
wyróżnienia honorowe w postaci dyplomów.
Organizatorzy przewidują także NAGRODY SPECJALNE.

dodano 30-03-2023


Staż naukowy w ramach Programu stypendialnego PROM

Przy wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) doktorantki Veronika Fursa i Yelizaveta Piven Instytutu Leśnictwa i Parkowego Ogrodnictwa Narodowego Uniwersytetu Biozasobów i Zarządzania Naturą Ukrainy odbyły staż naukowy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (UPWr) w ramach programu stypendialnego PROM dotyczącego wymiany doktorów i młodych nauczycieli. Staż odbywał się pod opieką dr. hab. inż. Moniki Ziemiańskiej w Katedrze Architektury Krajobrazu i trwał 1 miesiąc.

Zainteresowania badawcze doktorantek to witalność, trwałość i dekoracyjność roślin w nowych kompleksach mieszkaniowych (Liza Piven) oraz rozmnażanie roślin z rodzaju Cornus L. z wykorzystaniem biotechnologii (Veronika Fursa). Celem stażu było zbadanie struktury planowania krajobrazu nowych osiedli mieszkaniowych we Wrocławiu oraz analiza wykorzystania rodzaju Cornus L. w zieleni miejskiej.

W ramach stażu doktorantki odwiedziły szkółkę edukacyjno-badawczą UPWr, która posiada nowoczesne laboratorium do badań in vitro oraz kompleksy szklarniowe wyposażone w najnowsze technologie (dziękujemy Katedrze Ogrodnictwa i pani dr inż. Marcie Czaplickiej). Doktorantki przedstawiły również sprawozdania ze swoich badań i opracowań na zebraniu Katedry Architektury Krajobrazu. Rezultatem stażu jest nawiązanie współpracy pomiędzy pracownikami UPWr oraz Doktorantkami, która będzie kontynuowana.

fot. Oleksandra Strashok
dodano 23-03-2023


World Green Infrastructure Congress, Berlin, 27-29 czerwca 2023 r.

Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone (PSDZ) w imieniu organizatorów zaprasza na World Green Infrastructure Congress, który odbędzie się w Berlinie w dniach 27-29 czerwca 2023 r. (https://www.bugg-congress2023.com/en/about.html).

Osoby, które do 5 marca br. na adres mailowy PSDZ (biuro@psdz.pl) wyślą informację o chęci udziału w kongresie, uzyskają 10% zniżki na opłatę rejestracyjną.

Członków PSDZ z opłaconą składką członkowską dotyczy opłata "Members", osoby spoza PSDZ dotyczy opłata "Non-Members", dla studentów jest ta sama opłata niezależnie od przynależności do PSDZ. Wysokości opłat konferencyjnych (bez naliczonej zniżki) można zobaczyć tu: https://www.bugg-congress2023.com/en/registration.html#8759tab1. Zniżka nie dotyczy bankietu i wycieczki.

Kongres jest organizowany przez Bundesverband GebäudeGrün e.V. (BuGG) przy wsparciu międzynarodowych i krajowych partnerów, takich jak World Green Infrastructure Network (WGIN) i European Federation of Green Roof & Wall Associations (EFB).

dodano 2-03-2023


Konferencja naukowa pt. "Przemyśleć zieleń. Zielona i błękitna infrastruktura w historycznej zabudowie śródmiejskiej".

Katedra Architektury Krajobrazu UPWr. wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Wr. i Instytutem Historii Sztuki UWr. ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na konferencję naukową pt. "Przemyśleć zieleń. Zielona i błękitna infrastruktura w historycznej zabudowie śródmiejskiej", która odbędzie się w dniach 18-19 maja 2023 r. we Wrocławiu. Sesje w dniu 19 maja odbędą się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Konferencja ma służyć skonfrontowaniu poglądów przedstawicieli różnych dyscyplin i środowisk naukowych w zakresie możliwości wprowadzania i rozwoju zielonej i błękitnej infrastruktury w intensywnie zabudowanych historycznych obszarach miejskich w kontekście zmian klimatycznych oraz problemów środowiskowych. Są to obszary o wartościach zabytkowych, co wymaga szczególnego podejścia i wypracowania odpowiednich metod działania, jak również stosowania nowatorskich rozwiązań projektowych.

Przedmiotem analiz mogą zostać objęte zarówno dzielnice staromiejskie o metryce średniowiecznej, jak również śródmieścia powstałe w wyniku procesów urbanizacyjnych w XIX i na początku XX wieku. Uwadze polecane są także historyczne obszary o innej funkcji niż mieszkalna, np. nieużytkowane tereny poprzemysłowe lub fortyfikacyjne.

Termin nadsyłania abstraktów: 6 marca 2023 r.

Formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji o konferencji (plik w formacie PDF)

dodano 13-02-2023